Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
546

Kimya İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearchsearch
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kimya cancel
Pratik Aday Servisi

Ürün Güvenliği Sorumlusu

Pratik Aday Servisi
İstanbul(Avr.) +2 il daha
Tam zamanlı
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Ravago Turkey

Production Engineer (Kayseri)

Ravago Turkey
Kayseri
Tam zamanlı
13 gün önce
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 22 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Kimya sektörü iş ilanları

Sanayileşmiş ülkelerde en çok istihdam yapılan alanlardan biri de kimya sektörü. Özellikle ülkemizde gelişen sanayileşme ile birlikte kimya da Türkiye’nin geleceği olan sektörleri arasında yer alıyor. Yavaş yavaş öne çıkmaya başlayan sektörü Avrupa ile kıyaslandığımızda ise ihracat konusunda göz doldurmaya başladığını görüyoruz. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle kimya alanında çeşitliliğin ve verimliliğin arttığını ve bunun önümüzdeki süreçte sektörü daha da ileriye taşıyacağını yapılan araştırmalar ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki alandaki büyümeyle birlikte eleman ihtiyacı da artacak ve daha çok kişiye iş imkanı sağlanacak.

En çok Satış Temsilcisi istihdam ediliyor

Kariyer.net verilerine göre 2013 yılında Türkiye genelinde kimya sektöründe 172 Satış Temsilcisi iş ilanı verildi. Bu pozisyon, diğer sektörlerde olduğu gibi kimyada da diğer ilanların büyük bir farkla önünde yer aldı. En çok aranan diğer pozisyonlar ise 126 iş ilanı ile Satış Mühendisi ve 99 ilan ile Sekreter oldu. Verilen iş ilanlarıyla doğru orantılı olarak, adayların bu sektör içinde en fazla başvurduğu pozisyon yine Satış Temsilcisi oldu. Bu ilana 153 bin 941 aday başvuru yaptı. En çok ilan verilen 25 pozisyon arasında yer almasa da, en çok başvuru yapılan ikinci alan Genel Başvuru oldu. Bu ilana 92 bin 348 aday tarafından başvuru yapıldı. Adayların en çok ilgi gösterdiği ilanlardan biri de 55 bin 587 başvuru ile Stajyer ilanları oldu.Ülke genelinde kimya sektöründe yayınlanan diğer ilanlara baktığımızda ise sıralama şu şekilde gelişiyor;

Muhasebe Elemanı – 89 ilan
Güzellik Uzmanı – 82 ilan
Satış Danışmanı – 79 ilan
Üretim Elemanı – 70 ilan
Üretim Mühendisi – 66 ilan


Kocaeli, kimya sektöründe öne çıkıyor

Başvuruların illere göre dağılımına bakıldığında, her sektörde olduğu gibi bu alanda da ilk sırayı 10 bin 53 ilan ile İstanbul aldı. İstanbul’dan sonra en çok dikkat çeken il ise Kocaeli oldu. Kimya sektöründeki ihracatın yüzde 30’luk bir bölümünü karşılayan il, bu alanda yarattığı iş imkanları ile de önemli bir istihdam alanı yarattı. Kariyer.net verilerine göre, Kocaeli’de bu alanda 1468 iş ilanı açıldı. Kocaeli’yi sırasıyla 1321 ilan ile İzmir, 1071 ilan ile Ankara izledi.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni mezun olan kimyagerler için iş imkanları nelerdir?

Üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olan kimyagerler için yeni iş imkanları farklı şehirlerde ortaya çıkar. Yeni mezun kimyager iş ilanları için belirli nitelikler aranır. Yeni mezun bir kimyager olarak çalışma beklentilerine göre sektördeki pek çok firmada görev alabilirsin. Kimyagerler; temizlik, kozmetik ve gıda ürünleri ağırlıklı olmak üzere çeşitli faaliyet alanlarında çalışırlar. Ayrı şehirlerdeki yeni mezun kimyager iş ilanları çoğunlukla tam zamanlı pozisyonlardan oluşur. Yeni mezun bir kimyager olarak iş imkanları açısından ürün sorumlusu asistanlığı, kimya mühendisliği ve Junior Chemist pozisyonlarına başvurabilirsin.

Kimya alanında uzman olan kişiler hangi sektörlerde çalışabilir?

Kimya alanı diğer iş kollarına benzer şekilde çeşitli uzmanlık seviyelerine göre ayrı pozisyonlara sahiptir. Stajyerlikten üst yöneticiye varan pozisyonlar içerisinde meslek yetkinliğine göre kimyagerlerin iş alanları değişir. Kimya alanında uzman olarak çalışmak istersen sahip olduğun nitelik ve deneyimlerle birlikte enerji, kimya ve sanayi alanlarına başvurabilirsin. Uzman kimyagerler için pek çok sektörde uygun iş ilanları çeşitli meslek kriterleri ile birlikte sıralanır. Sanayi üretimi, gıda ve diğer kimyasal üretim faaliyetlerinde uzman kimyagerler aktif rol oynar.

Kimyager olmak için hangi kriterlere sahip olmak gereklidir?

Kimyager olmak için öncelikle lisans bölümü olarak üniversitelerdeki Fen Fakülteleri’nin kimya bölümünü tamamlamak gerekir. Kimya bölümü mezunları akademik hayatları boyunca kimyanın doğasını, moleküler değişim ilkelerini inceleyerek ilerlerler. Kimya sektöründeki iş kollarında kimyager olarak çalışmak için kimya alanları hakkında belirli bir derecede yetkinlik gerekir. Kimyagerler ve kimya mühendisleri başta kimya endüstrisi olmak üzere sanayi kollarında aktif görev alırlar. Kimyager olarak çalışmak istersen ilk aşamada kimya lisans eğitimini tamamlayabilir, bu alanda ilerlemek için lisansüstü eğitim programlarını değerlendirebilirsin. Tam zamanlı kimyager pozisyonlarında çalışarak kendini geliştirebilirsin.

Kimya alanında iş ilanları en çok hangi illerde yayınlanır?

Kimya alanındaki mevcut iş ilanları ülke genelinde farklı şehirler bünyesinde verilir. Kimya ve sanayi sektörü gibi büyük ölçekli alanlarda verilen kimyager iş ilanları bazı şehirlerde ağırlıklıdır. Sanayi, ticaret ve üretim gibi ekonomiyi canlandıran faaliyetlerin merkezi olan bölgelerde kimya iş ilanları artış gösterir. Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve Adana gibi büyükşehirlerde kimya alanına yönelik iş ilanları yoğunluktadır. Çalışma olanakları bakımından İstanbul’da kimyager ve kimya mühendislerine hitap eden birçok ilan bulunur. Kimya geniş iş alanıyla yeni mezunlardan uzmanlara kadar istihdam şansı sunar.