Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Guidance Counselor

Üsküdar Amerikan Lisesi

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Asya)(Üsküdar)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Years of Experience

5 - 25 years of experience

Department

Education / Training 

Education / Training 

Application Count

298 application

Job Type

Full-Time

Years of Experience

5 - 25 years of experience

Application Count

298 application

Department

Education / Training 

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Üsküdar American Academy, founded in 1876, is one of the leading private schools in Turkey. We offer the Turkish national curriculum, Advanced Placement (AP) courses, and the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). The school is highly selective and prides itself on its world-class academic outcomes.

We are looking forward to receiving the applications to appoint a dynamic, highly motivated, and inspirational Guidance Counselor.

Required Qualifications & Experience:

 • Having a degree in Guidance and Psychological Counseling.
 • Having valid teacher certification. 
 • At least 5 years of experience working in this position.
 • Outstanding interpersonal communication skills.
 • Native-level proficiency in English and Turkish.
 • Experience in using Google and Microsoft Office and the ability to learn additional technology platforms quickly.
 • Dedication to working with high school students & parents.
 • Proven ability in following the principles and standards of individual counseling,
 • Proven ability to work in coordination with parents and faculty for supporting students to improve academically and behaviorally.
 • Experience in keeping development files and reporting.
 • Committing to continuous professional development.

Personal Skills:

 • Flexible with a growth mindset and eager to learn and take on new responsibilities.
 • Positive and outgoing with an engaging, collaborative personality, and the ability to model professionalism.
 • Effective interpersonal and communication skills in establishing constructive relationships.

 • A confident public speaker capable of delivering presentations to large stakeholder groups.


Aligned with the recommendations of the International Task Force on Child Protection, Üsküdar American Academy holds itself to the highest standards of effective recruiting practices with specific attention to child protection.

Employees at SEV/American Schools model the SEV Foundation’s code of ethics and values, the ‘United Nations Rights of the Child charter, and the Council of International Schools Accreditation standards on Child Protection.

Our institution’s primary concern is to provide education for students in a totally safe environment.

The candidate, by applying to this position, acknowledges, accepts, and declares:

 • never to have committed any crime related to child abuse;
 • never to have been accused of or engaged in any action that would qualify as child abuse;
 • never to have participated in such a crime and/or assisted in hiding such facts.


Preferred Candidate

Bachelor’s(Graduate), Master’s(Graduate), Doctorate(Graduate)
Completed

Rehberlik ve Psikolojik Danışman pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışman Rehberlik ve Psikolojik Danışman Maaşları Rehberlik ve Psikolojik Danışman Nasıl Olunur? Rehberlik ve Psikolojik Danışman Nedir? Rehberlik ve Psikolojik Danışman İş İlanları
Şirketin Aydınlatma Metni

Kişisel özgeçmişinizi Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) ve bağlı kurumları ile paylaştınız.Kişisel özgeçmişiniz paylaşarak, içerisinde bulunan şahsınıza ait her türlü kişisel verinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve sair mevzuat kapsamında öngörülen düzenlemelere tâbi olduğunu ve bu hususta SEV ve bağlı kurumlar tarafınıza ilgili kanun ve sair mevzuat kapsamındaki haklarınızla ilgili olarak tam ve açık bir bilgilendirme yaptığını bildiririz. Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu iletiriz; a) Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, b) işlenmişse bilgi talep etme, c) işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, d) yurt içinde/yurt dışında transfer edildiği tarafları öğrenme, e) eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, f) Kanun’un 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini /yok edilmesini isteme, g) aktarıldığı 3. kişilere yukarıda sayılan (e) ve (f) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin bildirilmesini isteme, h) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, i) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranması hâlinde zararın giderilmesini talep etme.- Niteliğinizin, tecrübenizin ve ilginizin açık pozisyona uygunluğunu değerlendirmek,- Gerektiği takdirde, ilettiğiniz bilgilerin doğruluğunun kontrolünü yapmak veya üçüncü kişilerle iletişime geçip hakkınızda araştırma yapmak,- Başvuru ve işe alım süreci hakkında sizlerle iletişime geçmek veya uygun olduğunuz takdirde herhangi bir pozisyon için iletişime geçmek,- Uygun olabilecek diğer SEV kurumlarına yönlendirme yapmak, - Herhangi bir mevzuatın gereklerini ya da yetkili kurum veya kuruluşun taleplerini karşılamak için verileriniz işlenmektedir.SEV ve bağlı kurumları tarafından söz konusu kişisel verileriniz, [10 YIL] süre ile veri tabanında saklanmaktadır.

Detaylı Bilgi

Rehberlik ve Psikolojik Danışman pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışman Rehberlik ve Psikolojik Danışman Maaşları Rehberlik ve Psikolojik Danışman Nasıl Olunur? Rehberlik ve Psikolojik Danışman Nedir? Rehberlik ve Psikolojik Danışman İş İlanları