Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Procurement Manager

ALSHAYA MERKEZ

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Asya)(Ümraniye)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Purchasing 

Purchasing 

Application Count

311 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

311 application

Department

Purchasing 

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Kuwait-based Alshaya Group started to operate in the Turkish market in 2002 with the objective of undertaking retailing activities within the framework of the Group's Turkish operating rights for major international brands. Today, the group represents a portfolio of world's best known international brands in Turkey, managing their retail franchise operations in segments including Fashion, Food, Health & Beauty.

Franchise portfolio includes Bath and Body Works, Pinkberry, Shake Shack, Starbucks, The Body Shop and Victoria's Secret in Turkey.

Alshaya Group’s operations are based on the vision of "Being one of the world's leading retailers, managing world's best known brands in profitable, value-building partnerships," with a corporate culture that rewards "Think Big," "Act Small," and "Be You" is currently looking for Procurement Manager


Qualifications

· Bachelor’s degree in related fields.

· At least 8 years of experience in related fields ( food category), min 3 years in management position.

· Strong business acumen, including strong problem-solving skills, critical thinking.

· Experience in project management.

· Excellent command in English in both written & spoken.

· Excellent knowledge of MS office applications.

· Must be strong on execution, have analytical skills and be pro-active.

· Must be able to build relationships with people across the business (internally & externally).


Job Description

· Develop strong and effective process aligned with company needs.

· Develop strong relationship with suppliers & improve their service along with market abilities.

· Follow up markets price trends and report best pricing estimate for annual planning and business.

· Following and analyzing the market trends and align with portfolio teams on the strategy and further requirements from supplier.

· Closely follow up market movements to capture advantages on market with changed cover periods.

· Develop sustainability strategy with suppliers and support building global portfolio road map.

· Continuously explore and analyze saving opportunities to generate sustainable savings.

· Building and leading whole infrastructure for successful negotiation with supplier.

· Verifying supplier compliance, audits required date as integral part of negotiation.

· Develop cost models with suppliers to enable cover transparency.

· Set skilled negotiation with supplier in order to gain saving and create positive impact for business.

Preferred Candidate

More than 8 years of experience
Bachelor’s(Graduate), Master’s(Graduate)

Satın Alma Müdürü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Satın Alma Müdürü Satın Alma Müdürü Maaşları Satın Alma Müdürü Nasıl Olunur? Satın Alma Müdürü Nedir? Satın Alma Müdürü İş İlanları
Hakkımızda

                                                                                                      SHAYAGenç, dinamik,fark yaratan pek çok markayı bünyesinde toplayan Shaya, Türkiye’yi dünyanın en prestijli markalarıyla tanıştırmaya ve hızla büyümeye devam ediyor. Shaya 2002 yılından bu yana 8 uluslarası markanın Türkiye temsilciliğini, 450’den fazla mağazası ve 4.500’ü aşkın çalışanıyla yürütüyor.Vizyonumuz: “En iyi uluslararası markaları kazançlı işbirlikleri ile yöneten dünyanın önde gelen perakende şirketi olmak.”Değerlerimiz: “Büyük Düşün”, “Kendin Ol” ve “Küçükmüş Gibi Davran”Markalarımız 4 Ana İş Biriminden oluşmaktadır :1) Kahve:Starbucks: Kurulduğu 1971 yılından günümüze dünya genelinde hizmet veren Starbucks Coffee, kaliteli kahve alımı ve kavurmasında dünyanın önde gelen perakende şirketidir. 2) Güzellik ve Bakım:The Body Shop: The Body Shop International Plc., 25 farklı dilin konuşulduğu ve 12 farklı zaman diliminde yer alan toplam 65 ülkeye dağılmış, 2.600’dan fazla satış noktasıyla faaliyet gösteren, yüksek kalitede cilt ve vücut bakım ürünlerinin perakende satışıyla uğraşan, bağlı olduğu şirket değerleri tarafından yönetilen bir firmadır. Hayvanlar üzerinde hiçbir test yapmayan, doğal içerikli ürünler üreten kozmetik markasıdır. 3) Limited Brands:Victoria’s Secret: Dantel detaylı romantik iç çamaşırlarından, vücudun nefes almasını sağlayan rahat spor sütyenlerine kadar zengin bir koleksiyon mevcuttur. Plajlarda tarzınızı yansıtabileceğiniz tasarım bikiniler, içinizdeki eğlenceli kızı ortaya çıkartmak istediğinizde size yardımcı olacak olan PINK koleksiyonu da vardır. Buna ek olarak muhteşem kokular ve yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz aksesuar koleksiyonları bulunmaktadır. Limited Brands iş birimimizde aynı zamanda Bath&Body Works markamız bulunmaktadır. 4) Yiyecek Servisleri:Yiyecek Servisleri birimimiz, Amerikan dondurulmuş yoğurt markası Pinkberry, Amerikan burger devi Shake Shack, ve Belçikalı ünlü restoran zinciri Le Pain Quotidien markalarından oluşmaktadır. 

Şirket Sayfasına Git

Satın Alma Müdürü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Satın Alma Müdürü Satın Alma Müdürü Maaşları Satın Alma Müdürü Nasıl Olunur? Satın Alma Müdürü Nedir? Satın Alma Müdürü İş İlanları